Oświetlenie antresoli – na co zwrócić uwagę?

Szukasz inspiracji i porad jak zaprojektować oświetlenie antresoli? Antresola to coraz popularniejsze rozwiązanie stosowane w nowym budownictwie mieszkaniowym, jak również forma zagospodarowania wysokich przestrzeni w domach jednorodzinnych. Antresola pozwala rozsądnie wykorzystać przestrzeń i wizualnie ją porządkuje. Dobrze zaplanowana może być atutem i najbardziej reprezentacyjnym pomieszczeniem w domu lub w mieszkaniu. Tym bardziej warto zadbać o dobór odpowiedniego oświetlenia, bo jak się okazuje, nie jest to łatwe zadanie.

 

Jak najczęściej błędy popełnia się w doborze lamp do wnętrz z antresolą?

Wydawać by się mogło, że dobór oświetlenia antresoli do wnętrz w domach lub mieszkaniach z antresolą nie różni się specjalnie od aranżacji pomieszczeń w klasycznych układach piętrowych. Jednakże w przypadku antresoli, należy brać pod uwagę wiele czynników, które nie występują w przypadku klasycznych układów. Poniżej zebrano najczęściej popełniane błędy.

 

Wybór lampy na etapie wyposażania wnętrza

Właściciel domu lub mieszkania z antresolą powinien dokonać wyboru lampy na etapie prowadzenia robót budowlanych lub wykończeniowych, a nie odkładać tej decyzji do ostatniej chwili.

Dlaczego jest to takie ważne? Ponieważ może się okazać, że wybrana przez nas lampa wymaga dokonania przeróbki instalacji elektrycznej lub zastosowania szczególnych rozwiązań montażowych, np. dodatkowego wzmocnienia sufitu. Na etapie budowy lub wykończania wnętrza taka interwencja rodzi mniej problemów i zdecydowanie mniej kosztuje, niż ta sama ingerencja przeprowadzona w wykończonym już wnętrzu. Jest to szczególnie ważne, gdy dobieramy sobie np. bardzo nowoczesne oświetlenie wieloelementowe, które wymaga wymaga montażu wielopunktowego.

Zupełnie inaczej również będzie wyglądał montaż oświetlenia nad antresolą pod dachem spadzistym, dlatego im wcześniej wiadomo, jakiego wyzwania montażowe nas czekają, tym lepiej. Szczegółowo pisaliśmy o tym w Poradniku Eksperta we wpisie o mocowaniu lamp do sufitu.

 

Wybrana lampa jest nieproporcjonalna do wysokości wnętrza

Ponieważ każde wnętrze jest inne, warto przyjąć odpowiednie proporcje. Uśredniona wysokość pomieszczenia z antresolą to w przybliżeniu 5,5 metra. Oznacza to, że należy dobrać do niego proporcjonalną dużą lampę.

W pomieszczeniach z antresolą jedynym słusznym rozwiązaniem jest dobór wysokich i dużych lamp. Tylko one pozwolą odpowiednio oświetlić wnętrze, a jednocześnie będą budowały jego charakter. Warto w tym względzie zdać się na doświadczenie firm wykonujących lampy sufitowe i żyrandole na indywidualne zamówienie, ponieważ umieją wyliczyć odpowiednie proporcje dla oświetlenia nad antresolą, by ani nie przytłaczało swoim rozmiarem, ani nie gubiło się w przestrzeni.

Dla wyżej wskazanej wysokości, optymalna byłaby lampa o wymiarach minimum 150 centymetrów, zawieszona na wysokości ok. 270 centymetrów. Wydaje się zatem, że właściciel nieruchomości powinien szukać w sklepach lub salonach lampy o takich wymiarach. I tutaj kryje się kolejny błąd, który bardzo często mam przykre konsekwencje dla kieszeni właściciela i estetyki wnętrza.

 

Ryzykowny zakup lampy w internecie

Wydaje się, że dla wyżej wskazanego wnętrza należy poszukiwać lampy o wysokości 150 centymetrów. Przejrzeliśmy wiele katalogów i witryn, by w końcu zamówić swoją wymarzoną lampę. Lampa do nas dociera i okazuje się, że… lampa ma za krótki łańcuch. W przypadku gotowych lamp, które zakupione zostały w sklepach lub salonach, wszelkiego rodzaju modyfikacje nie są możliwe. Oznacza to, że np. nie dosztukujemy sobie łańcucha, żeby był odpowiednio długi.

Podobnie rzecz ma się z kablem zasilającym, ponieważ kable transparentne, a zatem kable, które są najmniej widoczne dla oka obserwatora, w zasadzie nie są dostępne w sprzedaży detalicznej.

Tym samym w przypadku zakupu gotowych lamp stoimy przed wyborem mniejszego zła. Możemy zdecydować się lampę w takiej formie jaką kupiliśmy i tym samy zawiśnie za wysoko i zaburzy całą kompozycję wnętrza. Drugim, równie złym rozwiązaniem, jest dokonywania przeróbek we własnym zakresie.

Lampa do antresoli wymaga innego spojrzenia

Jeśli wybieramy lampę do pomieszczenia z antresolą, musimy pamiętać, że taka lampa będzie widoczna z różnych perspektyw. Przyzwyczailiśmy się do tego, że lampy wiszące podziwiamy najczęściej z boku lub od dołu i tak też prezentowane są lampy w katalogach i na witrynach internetowych. Zapominamy jednak, że w przypadku antresol, dana lampa może być (i zapewne będzie) widoczna również z góry. Przy doborze oświetlenia należy zatem zwrócić uwagę, czy po zamontowaniu jej w naszym mieszkaniu lub domu, z poziomu antresoli nie będą widoczne wyłącznie żarówki lub czasami spotykana płyta wieńcząca.

 

Wyjątkowe wnętrze zasługuje na wyjątkowe oświetlenie

To nie jedyne problemy, z jakimi mogą się spotkać właściciele domów i mieszkań z antresolą. Natomiast dobrym rozwiązaniem, które pozwoli uniknąć popełnienia większości z nich, jest zdecydowanie się na wykonanie oświetlenia na zamówienie przez pracownię lamp. Doświadczone pracownie jak Stylistic Cristal, już na etapie projektu i wstępnych oględzin wnętrza, będą w stanie zaproponować odpowiednie rozwiązania zarówno w zakresie montażu, jak również wrażenia estetycznego i wyglądu lampy. Można bowiem założyć, że wyjątkowemu wnętrzu jakim bez wątpienia jest antresola, należy się odpowiednie oświetlenie bez konieczności pójścia drogą kompromisu.