fbpx

W Stylistic Cristal zajmujemy się produkcją, transportem i montażem lamp. Dzięki naszemu wieloletniemu doświadczeniu jesteśmy w stanie pomóc w doborze odpowiedniego żyrandola. Częstym problemem podczas wyboru lampy stanowi jej wysokość, którą trzeba dobrać odpowiednio do wysokości i przeznaczenia pomieszczenia. Dzisiaj przybliżymy Państwu zagadnienie mocowania lampy do sufitu oraz obliczania całkowitej wysokości żyrandola.

Wysokość lampy z katalogu

Wysokość lampy podana w katalogu oraz cenniku to wysokość samej konstrukcji wraz z kryształem, mierzona od górnej części lampy (w tym wypadku szklanego talerzyka) do najniżej zawieszonego kryształu (patrz rys. 1).

Rysunek techniczny lampy Plafon mocowanej bezpośrednio do sufitu
Rys. 1. Rysunek techniczny lampy Plafon mocowanej bezpośrednio do sufitu – wysokość lampy 260 mm
Rysunek żyrandola Maria Teresa - wysokość lampy
Rys. 2 – Żyrandol Maria Teresa – wysokość lampy 450 mm
Rys. 3 – Lampa z kolekcji Paris – wysokość 700 mm

Całkowita wysokość lampy, którą należy przyjąć przy projektowaniu wnętrza to wysokość lampy z katalogu plus długość łańcucha, na którym lampa zostanie zawieszona, oraz wysokość podsufitki.

Lampa mocowana na łańcuchu

Jak już wspomnieliśmy, żyrandole najczęściej mocowane są do sufitu za pomocą łańcucha.

Standardowo, w mniejszych modelach lamp, przyjmuje się łańcuch o długości 50 cm, zaś w większych żyrandolach stosowany jest najczęściej łańcuch o długości 100 cm. Oczywiście, na życzenie klienta, długość łańcucha może zostać zmieniona. Duże znaczenie ma tutaj oczywiście wysokość i przeznaczenie pomieszczenia, w którym zawiśnie lampa.

Rysunek żyrandola Maria Teresa - wysokość lampy wraz z łańcuchem
Rys. 4 – Rysunek żyrandola Maria Teresa – wysokość lampy wraz z łańcuchem i podsufitką

Co składa się na wysokość całkowitą lampy

Oprócz wysokości samej konstrukcji lampy oraz długości łańcucha nie możemy zapomnieć też o doliczeniu wysokości podsufitki.

Na rysunkach (rys. 5 i 6) widzimy całkowitą wysokość lampy, do której została wliczona również podsufitka.

Rys. 5 – Lampa typu Paris – wysokość lampy 700 mm + podsufitka 100 mm
Rys. 6 – Lampa typu Paris – wysokość lampy 700 mm + długość łańcucha 500 mm + podsufitka 100 mm

Podsumowując podany przykład (rys. 6): wysokość całej oprawy wraz z mocowaniem to: konstrukcja (450 mm) + łańcuch (500 mm) + podsufitka (100 mm) co daje 960 mm (czyli ok. 1 m) wysokości całkowitej lampy.

Jaką wysokość lampy wybrać?

Wysokość lampy powinno się dobrać do wielkości (wysokości) i przeznaczenia pomieszczenia.

W przypadku niższych pomieszczeń łańcuch można odpowiednio skrócić na pożądaną wysokość. Pamiętajmy jednak, że nie poleca się mocowania lampy z serii Mara Teresa bez łańcucha, na samej podsufitce. Żarówki będą w tym wypadku zbyt blisko sufitu, co będzie nieefektownie wyglądać.

Żyrandole Maria Teresa ze standardową długością łańcucha - 50 cm
Żyrandole Maria Teresa ze standardową długością łańcucha – 50 cm

Do bardzo niskich pomieszczeń najlepiej sprawdzą się lampy typu Plafon. Więcej o ich mocowaniu pisaliśmy we wpisie o mocowaniu tych lamp.

Lampa typu Plafon mocowana na rozecie
Lampa typu Plafon mocowana na rozecie
Rysunek techniczny lampy Plafon mocowanej na podsufitce
Rys. 7 – Rysunek techniczny lampy Plafon mocowanej na podsufitce

Do wysokich wnętrz należy tak dobrać wysokość lampy, aby nie przeszkadzała ona w użytkowaniu i jednocześnie znajdowała się na takiej wysokości, aby cieszyć oko i dobrze oświetlać pomieszczenie. We wpisie o mocowaniu lamp z kolekcji Maria Teresa pisaliśmy również o doborze odpowiedniej długości łańcucha w zależności od przeznaczenia pomieszczenia.

Żyrandol Maria Teresa 18 nad stołem w jadalni
Żyrandol Maria Teresa 18 nad stołem w jadalni

Zaś do bardzo wysokich pomieszczeń (np. do antresoli, klatki schodowej) idealnie nadadzą się wysokie lampy typu Spirala, o których już wkrótce opowiemy trochę więcej.

Kryształowy żyrandol typu Spirala na klatce schodowej

Mamy nadzieję, że ten krótki poradnik pomoże Państwu wybrać odpowiednią lampę do Państwa wnętrza. Oczywiście służymy pomocą jeśli mają Państwo więcej pytań.


Sprawdź również:

Jak dobrać żarówki do lampy kryształowej?

Dlaczego czasem warto wybrać indywidualnie zaprojektowany żyrandol?


Dziękujemy za zaufanie i zapraszamy do współpracy*

*najpiękniejsza lampa jeszcze przed nami

Zapraszamy również na nasz fanpage na Facebooku, dzięki któremu mogą być Państwo na bieżąco z naszymi najnowszymi artykułami. Zapraszamy również na nasz Instagram i Pinterest po piękne inspiracje.


    Dane wpisane w formularzu kontaktowym będą przetwarzane w celu udzielenia odpowiedzi na przesłane zapytanie. Więcej w polityce prywatności.