Jaka lampa do salonu? Nasze rekomendacje

Podczas projektowania wnętrza jedna z najtrudniejszych decyzji to wybór właściwego oświetlenia. Ogromna ilość lamp dostępnych na rynku wcale nie ułatwia tego zadania.

Ze wszystkich wnętrz to właśnie oświetlenie salonu wydaje się najbardziej wymagającym zadaniem, jeśli chodzi o wybór lampy. Jego reprezentacyjny charakter sprawia, że chcemy, aby prezentował się jak najlepiej pod każdym kątem. Dlatego w poniższym artykule postaramy się podpowiedzieć, jaka lampa do salonu będzie najlepsza.

 

Oświetlenie salonu, czyli na co należy zwrócić uwagę?

Przed wybraniem właściwej lampy do salonu warto wziąć pod uwagę kilka kwestii. Pierwsza z nich to wielkość oraz wysokość salonu. W zależności od wielkości pomieszczenia należy wziąć pod uwagę nie tylko gabaryty głównego oświetlenia, ale również zadbać o odpowiednie umieszczenie lamp. Im większe pomieszczenie, tym większą powinniśmy wybrać lampę, ponieważ lampa o niewielkich rozmiarach „zginie” w ogromnym salonie.

Wielkość lampy nie jest jedyną istotną kwestią podczas wyboru oświetlenia do salonu. Styl pomieszczenia to kolejny czynnik, który wpływa na wybór lampy. To on po części narzuca nam jej wybór. Kryształowe żyrandole będą pasowały zarówno do wnętrz nowoczesnych lub eleganckich, jak i tych w stylu glamour. Staną się swoistą biżuterią pomieszczenia, nadając mu jednocześnie blasku oraz prestiżu.

Podczas wyboru oświetlenia do salonu warto również zwrócić uwagę na barwę światła. W salonie najlepiej sprawdzi się barwa neutralna, która dobrze oświetli całe pomieszczenie. Pozostałe źródła światła w salonie mogą pełnić funkcję nie tylko pięknego dodatku, ale również być dodatkowym oświetleniem, które stworzy niezwykłą atmosferę.

jaka lampa do antresoli

Inspiracja spiralnej lampy kryształowej w aranżacji antresoli połączonej z salonem.

Kryształowe lampy spiralne

Dla salonów z wysokim sufitem lub połączonych z antresolą świetnym wyborem będzie oświetlenie wiszące w postaci naszych lamp spiralnych, które podkreślą charakter wnętrza, jednocześnie nie przytłaczając swoją wielkością. Dzięki możliwości indywidualnego doboru zarówno koloru, jak i kryształu oraz dowolnej średnicy i długości, stworzymy lampę, która będzie nie tylko oświetlała pomieszczenie, ale przede wszystkim będzie kryształowym arcydziełem zdobiącym wnętrza rezydencji lub apartamentu.

Żyrandole kryształowe typu Plafon

W przypadku niższych pomieszczeń idealnym rozwiązaniem są żyrandole kryształowe typu Plafon. Dzięki mocowaniu tuż przy suficie zyskujemy przestrzeń, która przy tradycyjnym żyrandolu byłaby wykorzystana przez stelaż. Nasze kryształowe żyrandole typu Plafon nie tylko doskonale doświetlą przestrzeń, ale również będą ponadczasową ozdobą wnętrza, tworząc jednocześnie przepiękne efekty świetlne.

Kinkiety w salonie

Kinkiety na ścianie w salonie.

Kryształowe kinkiety

Obecnie we wnętrzach, oprócz oświetlenia użytkowego, bardzo często stosuje się oświetlenie dekoracyjne. Dodatkowe źródła światła mają za zadanie wprowadzić nastrój i przyjemną atmosferę do wnętrza. Aby osiągnąć taki efekt można zdecydować się na nasze kinkiety, które będą stanowiły doskonałe uzupełnienie do kryształowych lamp. Chcąc uzyskać zamierzony efekt można symetrycznie zamontować kinkiety przykładowo obok lustra lub obrazu. Aktualnie bardzo często montuje się je także symetrycznie tuż za narożnikiem lub sofą, nadając w ten sposób spójny i elegancki charakter salonowi.

Klasyczne żyrandole kryształowe

Nasz żyrandol Maria Teresa to ponadczasowy model, będący ikoną kryształowego oświetlenia i synonimem luksusu. Dzięki uniwersalnemu charakterowi tej lampy, doskonale sprawdzi się w każdym pomieszczeniu. Jeśli chodzi o położenie tego klasycznego żyrandola to w grę wchodzi nie tylko centrum pomieszczenia. W przypadku salonu połączonego z jadalnią można go zawiesić również tuż nad stołem.