Jak oświetlić wnętrza w stylu glamour? 5 inspiracji lamp

Miękkie masywne sofy, połyskliwe tkaniny i lśniące dodatki. Styl glamour, który swą popularność zyskał w latach 40. i 50. XX wieku w Hollywood, aż do dziś cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. I trudno nie przepaść w jego uroku, gdy z każdej strony zachwyca intrygującym eklektyzmem i bogato zdobionymi elementami z nutą uwspółcześnionego baroku.

Jednak aby móc w pełni wydobyć urok hipnotyzującego stylu glamour, należy zadbać o odpowiednie oświetlenie. Jest ono swego rodzaju wisienką na torcie każdego wnętrza, a już tym bardziej w przestrzeniach, gdzie dominuje blask i połysk. Przedstawiamy 5 inspiracji modeli lamp, które dopełnią każdą aranżację w stylu glamour.

 

Wisząca lampa z kryształami sztabkowymi

Jako że styl glamour nie stroni od lustrzanych stolików, szafek czy innych detali, w naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć lampy kryształowej, której podstawę stanowią kryształy sztabkowe. Ze względu na swoją formę, kreujący podobny efekt, niczym lustro, potęgując blask i splendor we wnętrzach glamour. Lampa kryształowa tego typu świetnie sprawdzi się w salonach w stylu glamour, a także w przestrzeniach jadalnianych. Umieszczenie ją tuż obok lustrzanych elementów, dodatkowo podbije niezwykłe efekty świetlne, jakie jest w stanie wytworzyć kryształ.

 

jaka lampa do salonu glamour

wisząca lampa glamour do salonu

 

Lampa mocowana bezpośrednio do sufitu

W aranżacjach glamour motywem przewodnim jest przede wszystkim luksus i połysk. Pikowania, okazałe, ozdobne formy czy welur dominują w tego typu przestrzeniach. O błyszczące, bogate ornamenty można zadbać nie tylko w elementach dekoracyjnych, ale i… na suficie. Tym razem jednak w nieco bardziej naturalnej (lecz wciąż zachwycającej!) formie.

Lampy kryształowe, które mocujemy bezpośrednio do sufitu (zwane plafonami), charakteryzują się tym, iż w niepowtarzalny sposób zdobią przestrzeń sufitową. Światło się załamuje, a więc mieni się kryształ, tworząc niezwykle ozdobne efekty. Tego typu oświetlenie kryształowe z powodzeniem sprawdzi się w niższych, a także węższych pomieszczeniach, np. korytarze czy niewielkie salony bądź łazienki.

 

 

Spiralna lampa kryształowa na antresolę

Skoro w poprzednim punkcie przedstawiliśmy propozycję przeznaczoną do niskich pomieszczeń, w naszym małym zestawieniu oczywiście musiała też pojawić się okazała, kilkumetrowa lampa. Tym, którzy obserwują już nas od jakiegoś czasu, z pewnością znane są lampy spiralne. To zdecydowany ulubieniec wśród większości posiadaczy rezydencji z antresolą lub przestronną klatką schodową. Żyrandole kryształowe w typie spirali zaprojektowane zostały właśnie z myślą o tego typu wnętrzach. Swym blaskiem doskonale wypełniają przestrzeń klatki schodowej, nie tylko znakomicie ją oświetlając, ale również zdobiąc wnętrze.

Jeżeli we wnętrzu glamour znajduje się klatka schodowa lub antresola ze szklaną barierką, zdecydowanie warto zwrócić uwagę na kryształowe lampy spiralne. Kryształ będzie przepięknie załamywał światło, a jego odbicie w szklanej barierce tylko spotęguje efekt, wprowadzając do przestrzeni niepowtarzalną atmosferę.

 

Kryształowe lampy na ścianę

Glamour do wnętrza możemy wprowadzić nie tylko za pomocą głównego oświetlenia, ale również uzupełniających punktów świetlnych. Do takich należą lampy ścienne, które doświetlają przestrzenie, np. na korytarzach czy również wąskich klatkach schodowych.

Kryształowe kinkiety mogą przyjmować różną formę. W naszej pracowni zawsze dopasowujemy je do stylu oświetlenia, jaki obecnie panuje we wnętrzu. Do przestrzeni urządzonych w stylu glamour polecać będziemy wykorzystanie lamp z kryształami sztabkowymi. Te mogą mieć wąską, podłużną formę lub też kształt półkola.

 

 

Klasyczny żyrandol kryształowy Maria Teresa

A na sam koniec prawdziwa klasyka żyrandoli kryształowych. Ponadczasowy model, będący swego rodzaju ikoną kryształowego oświetlenia. Mowa oczywiście o żyrandolu Maria Teresa.

Lampa ta od lat zdobi najróżniejsze wnętrza, a najczęściej spotkać możemy ją w tradycyjnych, eleganckich aranżacjach. Jej uniwersalność i ponadczasowość pozwala natomiast na doskonałe dopasowanie do różnego typu pomieszczeń. W tym między innymi do aranżacji w stylu glamour. Poniżej przedstawiamy jedną z realizacji, jaką wykonaliśmy w prywatnej rezydencji naszych klientów. Pikowania, wysokie lustra, bogato zdobione elementy, a jako perfekcyjne dopełnienie aranżacji… Maria Teresa w najbardziej klasycznej odsłonie.