W wielu przypadkach konieczne jest zaprojektowanie indywidualnego żyrandola, tak aby idealnie pasował on do pomieszczenia oraz pięknie się prezentował. W poprzednim wpisie pisaliśmy już o tym kiedy należy wybrać żyrandol wykonany według projektu. Często też klienci mają swoją własną wizję wymarzonej lampy, a my pomagamy te marzenia spełnić. Dzisiaj omówimy pierwsze kroki w produkcji żyrandola kryształowego, czyli szukanie inspiracji oraz projektowanie lampy.
Produkcja żyrandola cz. 1 – Inspiracja i projekt
Krok pierwszy – inspiracja
Pierwszym etapem przy projektowaniu żyrandola jest oczywiście przygotowanie konceptu jak dana lampa ma wyglądać. Często jest to po prostu rysunek koncepcyjny wykonany przez klienta. Rysunek oddaje głównie styl jaki podoba się klientowi. Czasami inspiracją do stworzenia takiego rysunku jest zdjęcie z magazynu wnętrzarskiego lub zdjęcie wnętrza znalezione w Internecie.
Wstępną koncepcją równie dobrze może być wizualizacja wnętrza wykonana w profesjonalnym biurze projektowym.
Na tym etapie puszczamy wodze fantazji, szukamy inspiracji i wykonujemy koncepcje. Teraz każdy pomysł jest dobry, a na doszlifowanie projektu będzie jeszcze czas.
Następnie ustalamy wstępne wymiary. Powoli zaczyna pojawiać się dokładniejszy kształt lampy.
Projekt koncepcyjny lampy jest najczęściej sumą wielu wytycznych – miejsca, w którym żyrandol ma zawisnąć, wysokości pomieszczenia, stylu i kolorystyki wnętrza i dodatków, indywidualnych upodobań klienta, itp. Często zdarza się, że klientowi podoba się konkretna lampa z katalogu lub zdjęcia wyszukanego w gazecie czy Internecie, ale wymaga pewnych poprawek. Teraz jest czas na to aby to wszystko omówić i stworzyć rysunek w pełni odpowiadający klientowi.
Gdzie szukać inspiracji do stworzenia wymarzonego żyrandola?
Gazety o tematyce wnętrzarskiej to zbiór przeróżnych inspirujących wnętrz. Nieocenionym źródłem inspiracji jest również Internet. Zachęcamy do szukania pięknych wnętrz w przeróżnych stylach na Instagramie, Pintereście czy Homebooku.
Przy tworzeniu wstępnej koncepcji żyrandola może być również pomocna wizyta w profesjonalnym biurze projektowym.
Jaki żyrandol mam wybrać?
Jeżeli klient ma problem z doborem oświetlenia lub określeniem stylu lamp najbardziej dopasowanych do wnętrza, istnieje możliwość spotkania się z naszymi doradcami na inwestycji. Na spotkaniu możemy wstępnie ustalić kształt i styl lampy. Po szybkich pomiarach możemy również określić optymalne wymiary żyrandola. Często podczas wizyty na inwestycji ustalamy również sposób montażu. Jest on bardzo istotny dla inwestora, ponieważ musi on również uwzględnić późniejszą eksploatację lampy (wymianę żarówek czy czyszczenie żyrandola).
Krok drugi – projekt
Kolejnym krokiem przy produkcji wymarzonego żyrandola jest stworzenie szkicu rozrysowanej wcześniej lampy, ale tym razem w odpowiedniej skali. Na tym etapie precyzujemy finalny kształt. Dokładnie, zgodnie z proporcją, ustalamy średnicę oraz wysokość oprawy. Często na tym etapie wstępnie rozmieszczamy źródła światła. Wszelkie zmiany w projekcie są ściśle powiązane z oczekiwaniami klienta, jednak w oparciu o nasze doświadczenie stale czuwamy by efekt końcowy był zgodny ze sztuką tworzenia żyrandoli.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszym wpisem o tym ile kosztuje stworzenie żyrandola kryształowego wykonanego na zamówienie.
Tak powstały projekt żyrandola, po uzgodnieniu wszystkich szczegółów z klientem, trafia do produkcji. O tym jak produkujemy nasze żyrandole już w kolejnym wpisie.
Jeśli mają Państwo jakieś pytania dotyczące żyrandoli wykonanych na zamówienie prosimy o kontakt.