Nowoczesne oświetlenie schodów – jak zrobić to dobrze?

Oświetlenie schodów to nie tylko element, który powinien zwiększać codzienne bezpieczeństwo. Dla wielu osób na pierwszy plan wysuwa się aspekt estetyczny. To właśnie odpowiednio dobrane oświetlenie stopni schodowych sprawia, że we wnętrzu panuje magiczny nastrój. Zwłaszcza po zmierzchu. Jeśli chcesz wiedzieć, jak wybrać idealne oświetlenie na klatkę schodową w Twoim domu, poniżej prezentujemy garść wskazówek.

Oświetlenie schodów — na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Wybór konkretnego rozwiązania oświetlającego klatkę schodową powinien być wypadkową rozważań, w których warto wziąć pod uwagę:

  • Rodzaj oświetlenia: według najnowszych trendów wnętrzarskich najczęściej spotykanym rozwiązaniem w przypadku klatek schodowych są systemy podłogowe lub ścienne.
  • Intensywność światła: mimo że nie należy zapominać o walorach estetycznych, to głównym kryterium wyboru oświetlenia schodów powinno być bezpieczeństwo. W dużym stopniu zależy ono od intensywności i kierunku emitowanego światła.
  • Łatwość instalacji: zdarza się, że wymarzone pomysły przegrywają w konfrontacji z codziennością. Montaż jest zbyt wymagający, przez co decydujemy się na rozwiązanie łatwiejsze do wdrożenia.  Montaż ściennych lamp schodowych będzie mniej wymagający niż instalacja oświetlenia podłogowego.
  • Sposób włączania światła: dziś coraz częściej tradycyjne włączniki ścienne stają się przeżytkiem. Ich miejsce zastępują systemy z czujnikiem ruchu — dzięki nim unikasz irytacji podczas szukania włącznika po ciemku.

Urządzając swoją klatkę schodową, warto pamiętać o punktach z powyższej listy.

Podświetlenie schodów – rozwiązanie budujące przytulną atmosferę

Najbardziej efektowne oświetlenie klatki schodowej oferują lampy i ekskluzywne żyrandole kryształowe umieszczone bez pośrednio na powierzchni każdego ze schodów. Ich łagodne światło nie powoduje dyskomfortu wzrokowego. Często w tym wariancie stosuje się lampki schodowe LED, co przekłada się na większą energooszczędność. W tym miejscu warto też wspomnieć o specjalnych taśmach schodowych LED — ich dyskretny rozmiar sprawia, że świetnie sprawdzają się one w dowolnej aranżacji wnętrza.

Żyrandol jako alternatywa dla podświetlanych schodów

Jeśli instalacja podświetlenia stopni schodowych wydaje Ci się zbyt wymagającym przedsięwzięciem, zawsze możesz wybrać drogę na skróty — odpowiednio dobrane długie żyrandole na klatkę schodową zdadzą tutaj świetnie egzamin. Zwłaszcza jeśli wybierzesz model stylistycznie dopasowany do aranżacji wnętrza.

Oczywiście centralne źródło światła ma pewne ograniczenia. Takie rozwiązanie może powodować nierównomierne doświetlenie wszystkich stopni, tym samym ograniczać komfort funkcjonowania. Jeśli więc zależy Ci na równomiernie doświetlonej przestrzeni, oświetlenie podłogowe jest zalecanym wyborem.

Nowoczesne oświetlenie schodów – jak zrobić to dobrze? (podsumowanie)

Mamy nadzieję, że powyższe wskazówki okażą się przydatne podczas wyboru i montażu oświetlenia schodów. Jeśli wciąż nie wiesz, na które rozwiązanie się zdecydować, sugerujemy poszukać inspiracji w najnowszych katalogach wnętrz — prezentowane tam rozwiązania na pewno będą zgodne ze stylem Twojego wnętrza.