Mocowanie lamp do sufitu

W Stylistic Cristal zajmujemy się produkcją, transportem i montażem lamp. Dzięki naszemu wieloletniemu doświadczeniu jesteśmy w stanie pomóc w doborze odpowiedniego żyrandola. Częstym problemem podczas wyboru lampy stanowi jej wysokość, którą trzeba dobrać odpowiednio do wysokości i przeznaczenia pomieszczenia. Dzisiaj przybliżymy Państwu zagadnienie mocowania lampy do sufitu oraz obliczania całkowitej wysokości żyrandola.

Wysokość lampy z katalogu

Wysokość lampy podana w katalogu oraz cenniku to wysokość samej konstrukcji wraz z kryształem, mierzona od górnej części lampy (w tym wypadku szklanego talerzyka) do najniżej zawieszonego kryształu (patrz: pierwszy rysunek poniżej).

 

Całkowita wysokość lampy, którą należy przyjąć przy projektowaniu wnętrza to wysokość lampy z katalogu plus długość łańcucha, na którym lampa zostanie zawieszona, oraz wysokość podsufitki.

 

Lampa mocowana na łańcuchu

Jak już wspomnieliśmy, żyrandole najczęściej mocowane są do sufitu za pomocą łańcucha.

Standardowo, w mniejszych modelach lamp, przyjmuje się łańcuch o długości 50 cm, zaś w większych żyrandolach stosowany jest najczęściej łańcuch o długości 100 cm. Oczywiście, na życzenie klienta, długość łańcucha może zostać zmieniona. Duże znaczenie ma tutaj oczywiście wysokość i przeznaczenie pomieszczenia, w którym zawiśnie lampa.

 

Co składa się na wysokość całkowitą lampy

Oprócz wysokości samej konstrukcji lampy oraz długości łańcucha nie możemy zapomnieć też o doliczeniu wysokości podsufitki.

Na poniższych rysunkach widzimy całkowitą wysokość lampy, do której została wliczona również podsufitka.

Podsumowując podany przykład (rysunek drugi z powyższego zestawienia): wysokość całej oprawy wraz z mocowaniem to: konstrukcja (450 mm) + łańcuch (500 mm) + podsufitka (100 mm) co daje 960 mm (czyli ok. 1 m) wysokości całkowitej lampy.

 

Jaką wysokość lampy wybrać?

Wysokość lampy powinno się dobrać do wielkości (wysokości) i przeznaczenia pomieszczenia.

W przypadku niższych pomieszczeń łańcuch można odpowiednio skrócić na pożądaną wysokość. Pamiętajmy jednak, że nie poleca się mocowania lampy z serii Mara Teresa bez łańcucha, na samej podsufitce. Żarówki będą w tym wypadku zbyt blisko sufitu, co będzie nieefektownie wyglądać.

Do bardzo niskich pomieszczeń najlepiej sprawdzą się lampy typu Plafon. Więcej o ich mocowaniu pisaliśmy we wpisie o mocowaniu tych lamp.

Do wysokich wnętrz należy tak dobrać wysokość lampy, aby nie przeszkadzała ona w użytkowaniu i jednocześnie znajdowała się na takiej wysokości, aby cieszyć oko i dobrze oświetlać pomieszczenie. We wpisie o mocowaniu lamp z kolekcji Maria Teresa pisaliśmy również o doborze odpowiedniej długości łańcucha w zależności od przeznaczenia pomieszczenia.

Zaś do bardzo wysokich pomieszczeń (np. do antresoli, klatki schodowej) idealnie nadadzą się wysokie lampy typu Spirala, o których już wkrótce opowiemy trochę więcej.

Mamy nadzieję, że ten krótki poradnik pomoże Państwu wybrać odpowiednią lampę do Państwa wnętrza. Oczywiście służymy pomocą jeśli mają Państwo więcej pytań.