Jak dobrać żarówki do żyrandola kryształowego

Kiedy wybraliśmy już rozmiar, kształt i kolor naszej wymarzonej lampy, pojawia się kolejne pytanie – jakie żarówki kupić, aby nasza lampa prezentowała się jak najlepiej?

Na rynku znajdziemy ogromny wybór źródeł światła, warto więc zastanowić się nad tym, jaka żarówka znajdzie się w naszym żyrandolu. Z pozoru ten problem może wydawać się błahy, skoro żarówka i tak jest elementem wymiennym. Zadajmy sobie jednak pytanie – czy chcielibyśmy aby nasz żyrandol pięknie się mienił? Czy chcielibyśmy aby każdy jego kryształ wyglądał na prawdę pięknie, a całość nie wyglądała jak wykonana z plastiku? Właśnie dlatego wybór żarówki do żyrandola kryształowego ma tak ogromne znaczenie. Ten jeden mały szczegół może zepsuć cały efekt lub wręcz przeciwnie – wydobyć całe piękno z naszej wymarzonej lampy.

Źródła światła do lamp kryształowych

 

Szklana bańka

W doborze żarówki do żyrandola najważniejszą sprawą jest kolor samej bańki szklanej. Tutaj sprawę trzeba określić jasno – żarówka w mlecznym szkle spowoduje, że żyrandol kryształowy zrobi się mleczy i nie będzie się mienił.

Wybierając żarówkę do żyrandola kryształowego, wybieramy tylko żarówki z przeźroczystą bańką.

 

Barwa żarówki

W Internecie nietrudno znaleźć jest wykresy opisujące widmo światła, jednak jaką barwę wybrać jeśli chodzi o żarówkę do żyrandola?
To akurat jest sprawą indywidualną. Niektórzy preferują światło żółte, tak zwane ciepłe. Inni wolą neutralne, tak zwane białe lub dzienne

Barwa żarówki często podawana jest w Kelwinach:

 • 2700-3000 K to barwa ciepła, która ma przyjemny dla oczu kolor. Pasuje do mieszkań, ponieważ jej światło jest spokojne. Pasuje głównie do lamp w kolorze złotym, różnych odcieniach mosiądzu oraz w patynie (starym złocie). Sprawdzi się również w pomieszczeniach o ciepłych kolorach.
 • 4000 K to barwa biała lub neutralna, która zbliżona jest do światła dziennego. Pasuje do nowoczesnych pomieszczeń, w których dominuje kolor biały lub szary. Barwa ta będzie pasowała do lamp chromowych, niklowych, o różnych odcieniach stali oraz srebra.
 • Powyżej 4000 K światło przechodzi w odcień niebieski i lampy główne w tej barwie wyglądają sztucznie.

Barwa światła jest sumą indywidualnych odczuć i warto kierować się tutaj własnymi upodobaniami ponieważ nasze samopoczucie zależne jest od rodzaju światła.

 

Moc żarówki

Do naszych lamp polecamy żarówki o mocy 4W 488lm (parametry te mogą nieznacznie różnić się w zależności od producenta).

W dużych żyrandolach, pełniących głównie role dekoracyjną, polecamy żarówki o mocy 2W 260lm.

 

Rodzaj żarówki

Jednym z ważniejszych parametrów żarówki jest niewątpliwie jej energooszczędność. Obecnie przy prężnie rozwijającej się technologii LED, apetyt na prąd zmalał o ok 80% w porównaniu do tradycyjnych żarówek żarowych. Po przeanalizowaniu dostępnych żarówek na rynku polecamy żarówki wykonane w technologii LED Filament, które do złudzenia przypominają klasyczną żarówkę. Dzięki nim nasza lampa kryształowa będzie miała ponadczasowy wygląd.
Koszt zużytego prądu przez żarówkę LED typu Filament o mocy 4W, która będzie świeciła się 8h dziennie, po roku użytkowania wyniesie około 8,11 zł.

 

Kształt żarówki

Ze względu na mocno dekoracyjny wygląd żyrandoli kryształowych ważne jest, by kształt żarówki był spójny.

Kształt bańki z płomieniem (F35) pasuje do:

 • serii Maria Teresa,
 • ramion zewnętrznych w lampach Paris.

 

Klasyczny kształt (C35):

 • Seria Paris od 50cm średnicy,
 • Seria Plafon od 50cm średnicy,
 • Lampy typu Spirala.

 

Mała żarówka kulka (G35):

 • małe lampy,
 • Seria Plafon poniżej 50cm,
 • Seria Paris poniżej 50cm.

 

Gwint żarówki

Tu sprawa jest prosta – w naszych oprawach stosujemy gwint E14. Jednak przed wyruszeniem do sklepu warto sprawdzić jaki rodzaj oprawki zastosowano w Państwa lampie.

 

Dodatkowe wskazówki:

Warto zwrócić uwagę na to, by wybrana przez nas żarówka nie miała efektu migotania. Problem ten dotyczy tanich żarówek nieznanych firm. Łatwo to sprawdzić nagrywając włączoną żarówkę – te słabej jakości będą migotać.

Tanie żarówki czasami mają problem w trzymani jednolitej barwy i gdy wkręcimy np. 80 żarówek do jednej lampy, możemy dostrzec, że niektóre żarówki mają inny odcień. Efekt ten potęguje się zwłaszcza gdy są one w nieznacznej odległości od siebie.

 

Ciekawostka

Na rynku dostępne są wysokiej jakości żarówki kryształowe, które w połączeniu z kryształową lampą robią prawdziwy efekt WOW.

 

Jeżeli będą mieli Państwo problem z doborem żarówek do żyrandola, prosimy o kontakt, postaramy się pomóc w doborze najbardziej optymalnego rozwiązania do każdego wnętrza.