Jaką lampę do nowoczesnego salonu wybrać?

Wizyty gości, powroty z pracy do domu — to okoliczności, w których najczęściej doceniamy wystrój wnętrza naszego salonu. Na jego ostateczny kształt duży wpływ ma wybór lampy. Takiej, która stanowi efektowne dopełnienie całej aranżacji. Jeśli nie wiesz, jak wybrać lampę do nowoczesnego salonu, poniżej znajdziesz przydatne wskazówki na ten temat.

Styl wnętrza jako wyznacznik poszukiwań lampy do salonu

Oczekujemy, że idealna lampa będzie doskonale doświetlać całą przestrzeń salonu. Jednak zanim skupimy się na praktycznych aspektach jej działania, koniecznie trzeba rozważyć kwestię estetyki. Zastanów się więc, w jakim stylu jest utrzymane wnętrze Twojego salonu. 

Jeśli w salonie dominuje styl nowoczesny lub skandynawski, lampa kryształowa do salonu będzie kompletnie nietrafionym wyborem. Zdecydowanie lepiej sprawdzą się tu minimalistyczne, stonowane modele. Najlepiej płaskie sufitowe.

Gdy zaś salon jest utrzymany w eleganckim stylu — dominuje w nim dobrze pojmowany  przepych, rozwiązania z kryształu lub mosiądzu mogą okazać się strzałem w dziesiątkę. 

Rodzaje lamp do nowoczesnego salonu

Obecnie producenci lamp oferują kilka rodzajów oświetlenia, które świetnie sprawdza się w pokoju dziennym, który jest utrzymany w nowoczesnej aranżacji.  

  • Lampy podłogowe: jeśli rozważasz lampę podłogową do Twojego salonu, musisz liczyć się z tym, że nie będzie ona głównej źródłem światła w pomieszczeniu. Mimo to warto rozważyć jej obecność. Na pewno będzie ona estetycznym dopełnieniem nastroju panującego w salonie.
  • Lampa sufitowe: ten wybór w znakomitej większości przypadków będzie zapewniał najlepszy poziom oświetlenia salonu. Również, jeśli odpowiednio dobierzesz lampę pod kątem designu, stanie się ona przykuwającym uwagę elementem dekoracyjnym wnętrza.
  • Lampy ścienne: coraz częściej klienci decydują się na dodatkowe źródło światła oferowane przez lampy ścienne, nazywane również kinkietami. Mogą one zapewniać nastrojową atmosferę, gdy zechcemy zrezygnować z oświetlenia głównego. 

Aspekt praktyczny idealnej lampy do nowoczesnego salonu

Przychodzi czas, aby pochylić się nad bardziej przyziemnymi aspektami. Mowa tu przede wszystkim o funkcjonalności lamp do salonu. W końcu ten przedmiot — oprócz tego, że ma świetnie wyglądać — powinien przede wszystkim gwarantować komfort codziennego funkcjonowania. Na ten komfort w największym stopniu wpływają następujące parametry:

  • Barwa światła: salon jest przestrzenią, w której chcemy stworzyć atmosferę relaksu i spokoju, dlatego warto wybrać lampę, która będzie emitować ciepłe światło. Zaletę tej właściwości szczególnie odczujesz wieczorem, gdy zechcesz odetchnąć po intensywnym dniu. 
  • Moc światła: wartością wyrażającą moc światła są lumeny — im jest ich więcej, tym światło tym emitowane światło jest jaśniejsze. W pewnym uproszczeniu można przyjąć, że im więcej lumenów, tym więcej światła. Gdy sufit w Twoim salonie znajduje się wysoko, warto postawić na żarówki, które mają dużą ilość lumenów, na poziomie ok. 300 lumenów na metr kwadratowy.

Wielkość salonu ma znaczenie…

Zdarza się, że mamy wybraną wymarzoną lampę do salonu. Z tym że kompletnie ona nie pasuje do warunków panujących w pomieszczeniu. Chodzi tu przede wszystkim o dostępną przestrzeń w salonie. 

Jeśli metraż pokoju jest nieduży, warto wybrać taką lampę, która nie będzie dominować przestrzeni. Nawet jeśli pod kątem estetyki pasowałoby zawiesić okazały model wpisujący się idealnie w estetykę wnętrza. 

Lampa kryształowa do salonu – nieoczywisty acz efektowny wybór

Wspomnieliśmy już, że w przypadku okazałych wnętrz, świetnie sprawdzają się lampy kryształowe. Konkretniej mówiąc, żyrandole z kryształu. Przy czym w ich przypadku musisz wziąć pod uwagę wysokość sufitu. Jako że zwisają one na stosunkowo dużą wysokość, sufit w Twoim salonie powinien znajdować się wysoko.

Lampa kryształowa wymaga też sporej przestrzeni. Jeśli dysponujesz ograniczonym metrażem, lepszym wyborem będzie mniej okazała lampa.

Jaką lampę do nowoczesnego salonu wybrać? (podsumowanie)

jak widzisz, wybór lampy do nowoczesnego salonu może przysporzyć niemałych problemów. Chcąc sprawnie przejść przez cały proces zakupowy, warto pamiętać o powyższych wskazówkach. Chodzi tu przede wszystkim o wybór lampy pod kątem estetyki panującej w salonie oraz poziom oświetlenia, który oferują interesujące Cię modele.