Mosiężne elementy wyposażenia, takie jak ramy luster, ramy obrazów, mosiężny świecznik lub mosiężne lampy, nadają wnętrzu elegancji i wykwintności. Jednak następujące po pewnym czasie charakterystyczne dla tego tworzywa matowienie może skutecznie odstraszać przed wyborem tego rodzaju materiału. Z tego powodu przygotowaliśmy poradnik, w którym podpowiemy Ci, jak odświeżyć oraz jak wyczyścić mosiądz tak, abyś mógł zawsze cieszyć się swoim nieskazitelnie czystym i błyszczącym żyrandolem, podobnie jak innymi przedmiotami wykonanymi z mosiądzu!
Domowe sposoby czyszczenia mosiądzu
Czyszczenie mosiądzu wcale nie jest takie trudne. Dzięki poniższym patentom szybko i skutecznie pozbędziesz się charakterystycznej patyny z mosiądzu, a Twój żyrandol odzyska dawny blask. Domowe sposoby czyszczenia mosiądzu są efektywne i sprawdzone, a wszystkie niezbędne produkty znajdziesz bez problemu w swoim domu.
O czym pamiętać, by skutecznie wyczyścić przedmiot z mosiądzu?
- Przede wszystkim korzystając z poniższych rad pamiętaj, aby mosiężne przedmioty zawsze dokładnie wycierać do sucha. Mosiądz nie lubi wilgoci i niedokładnie wytarte fragmenty mogłyby się odbarwić.
- Przed rozpoczęciem czyszczenia jakiegokolwiek żyrandola, należy najpierw odłączyć źródło zasilania. To bardzo istotne i nie należy pomijać tego kroku.
- Przy czyszczeniu mosiądzu ważne jest, aby nie szorować jego powierzchni, gdyż mogłoby to doprowadzić do nieestetycznych rys. Dlatego przedmioty z mosiądzu należy traktować bardzo delikatnie.
- Podczas czyszczenia mosiężnego elementu, nie zapomnij zabezpieczyć pozostałych fragmentów żyrandola, które wykonane są z innego tworzywa i mogłyby ulec zniszczeniu.
Czyszczenie mosiądzu pastą do zębów
Najłatwiejszym i zarazem najszybszym sposobem czyszczenia mosiężnych elementów jest sięgnięcie po pastę do zębów, którą na pewno każdy z nas ma w swojej łazience. Pastę nałóż na szczoteczkę z miękkim włosiem, a następnie zacznij delikatnie czyścić mosiężny przedmiot. Kiedy skończysz, wytrzyj resztki pasty i dokładnie wysusz czyszczoną powierzchnię. Choć ta metoda wymaga nieco więcej cierpliwości niż pozostałe, to jest z pewnością jedną z najłatwiejszych do zastosowania, ze względu na to, że wystarczy Ci pasta i szczoteczka. Podczas czyszczenia mosiądzu pamiętaj, aby kontrolować siłę nacisku.
Czyszczenie mosiądzu przecierem pomidorowym
Aby skutecznie wyczyścić mosiądz możesz też sięgnąć po przecier pomidorowy, którego kwaśny odczyn świetnie poradzi sobie z zielonkawym nalotem na żyrandolu. Za pomocą suchej i miękkiej szmatki nałóż przecier na powierzchnię czyszczonego przedmiotu. Miejsca, na których zgromadziło się więcej nalotu możesz potraktować delikatnie miękką szczoteczką do zębów. Tak rozprowadzony przecier pozostaw na około 10-15 minut, usuwając go następnie bardzo dokładnie za pomocą zwilżonej ciepłą wodą szmatki. Wysusz starannie czyszczony przedmiot miękką ściereczką.
Czyszczenie mosiądzu sokiem z cytryny i solą
Kolejny patent na usunięcie matowej patyny z mosiądzu to sok z cytryny oraz sól. Do przygotowania tej mieszanki potrzebne będą sok z cytryny, szklanka wody oraz łyżeczka soli. Połącz ze sobą wszystkie składniki, wymieszaj, a następnie namocz w mieszance listki ręcznika papierowego. Rozłóż je na mosiężnym przedmiocie, na którym widoczna jest patyna. Pozostaw je na około 10 minut, po czym zdejmij i przetrzyj żyrandol miękką szmatką lub szczoteczką do zębów z miękkim włosiem. Czyszczony przedmiot wysusz czystą i miękką szmatką.
Czyszczenie mosiądzu kwaskiem cytrynowym
Mosiądz można wyczyścić także kwaskiem cytrynowym. Posiada on właściwości silnie czyszczące, dlatego należy uważać z proporcjami – na trzy litry gorącej, lecz nie wrzącej wody należy użyć 25 gramów kwasku. Całość wymieszaj, a następnie zanurzone w roztworze listki ręcznika papierowego nałóż na mosiądz. Odczekaj chwilę, po czym zdejmij je z powierzchni przedmiotu oraz wysusz i wypoleruj całość miękką i suchą szmatką.
Czyszczenie mosiądzu sodą oczyszczoną i octem
Soda oczyszczona oraz ocet również pozbędą się charakterystycznego nalotu z powierzchni mosiądzu. Wymieszaj w misce sodę oczyszczoną oraz ocet do momentu uzyskania jednolitej pasty. Ilość sody oraz octu zależy od wielkości żyrandola – im większy, tym więcej będziesz potrzebować mieszanki. Tak powstała pasta czyszcząca mosiądz świetnie poradzi sobie z patyną! Przy pomocy szczoteczki do zębów o miękkim włosiu wyczyść mosiężną powierzchnię. Po tym zabiegu pozbądź się resztek pasty z mosiądzu przy pomocy lekko zwilżonej ściereczki. Następnie wytrzyj całość do sucha.
Czyszczenie mosiądzu solą, octem i mąką
Mosiężny żyrandol wyczyścisz też bez trudu pastą z soli, octu i mąki. Aby przygotować mieszankę połącz ze sobą pół szklanki soli, szklankę octu oraz szklankę mąki. Przy pomocy suchej i miękkiej szmatki nałóż powstałą masę na mosiężną powierzchnię, a następnie odczekaj 10 minut. Po tym czasie możesz delikatnie, okrężnymi ruchami, pocierać szczoteczką o miękkim włosiu fragmenty, na które nałożyłeś pastę. Resztki usuń starannie suchą szmatką.
Czyszczenie mosiądzu płynem do naczyń i gorącą wodą
Ta metoda doskonale sprawdzi się w przypadku drobnych mosiężnych przedmiotów, jak np. mosiężna biżuteria. Dzięki niej wyczyścisz także niewielkie elementy dekoracyjne mosiężnej lampy, które można w łatwy sposób zdemontować i nie posiadają żadnych przewodów. W wysokiej misce wymieszaj odrobinę płynu do mycia naczyń z łyżeczką octu. Całość zalej gorącą wodą, a następnie wymieszaj i włóż mosiężne przedmioty, które chcesz wyczyścić. Odczekaj kwadrans, po czym wypłucz przedmiot pod bieżącą wodą, a następnie dokładnie wysusz.
Inne sposoby na czyszczenie mosiądzu
Zdecydowaną zaletą domowych sposobów na czyszczenie mosiądzu są z pewnością niewielkie koszty, które się z tym wiążą. Wymagają za to zdecydowanie więcej pracy. Więc jeśli nie masz na nie czasu, to alternatywą może okazać się sklepowa pasta czyszcząca mosiądz, którą z łatwością dostaniesz w drogerii. Nieco większy wydatek wiążący się z zakupem takiej sklepowej mieszanki z pewnością się opłaci i szybko przyniesie oczekiwane rezultaty, a samo czyszczenie mosiądzu będzie czystą przyjemnością. Dzięki sprawdzonym składom skutecznie usuniesz przebarwienia oraz wypolerujesz swoje mosiężne żyrandole lub inne mosiężne elementy.