Jak wybrać żyrandol w stylu rustykalnym?

W stylu rustykalnym dominują brąz i zieleń, a meble i dodatki wykonane są zazwyczaj z naturalnych materiałów. W aranżacjach wykorzystuje się również ciepłe, nastrojowe oświetlenie, imitujące promienie słoneczne. Alternatywą dla klasycznych lamp mogą być rustykalne żyrandole. Jak je wybrać?

Żyrandol w stylu rustykalnym – materiał

Oczywiście pierwsze skojarzenie to drewno. W stylu rustykalnym nie może przecież zabraknąć mebli, dekoracji i innych dodatków, nawiązujących do sielskiej wsi i przyrody. Drewniane żyrandole rustykalne są dość drogie, jednak warto zdecydować się na ich zakup, chcąc stworzyć unikalną aranżację. Materiał ten ma również sporo zalet. Rustykalny żyrandol przez długi czas zachowa swoją estetykę, gdyż drewno jest odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz wilgoć. Co więcej, widoczne na powierzchni usłojenie nie jest możliwe do odtworzenia za pomocą nowoczesnych technologii. Drewniane żyrandole rustykalne są zatem idealnym rozwiązaniem dla osób, stawiających na indywidualizm wnętrza.

Przeczytaj też –> Jak dobrać lampy do antresoli – poradnik

Żyrandole w stylu rustykalnym – forma

Dostępne w sklepach oświetlenie dedykowane rustykalnym wnętrzom bardzo często wygląda tak, jak żyrandole, które zdobiły sufity pałaców i dworków. To ciekawe rozwiązanie, jednak warto zachować dużą ostrożność. Rustykalizm nie jest tożsamy ze stylem dworkowym. W przypadku pierwszej aranżacji nie ma aż tak wymyślnych dekoracji. To styl dworkowy uwielbia wymyślne, bogato zdobione formy. Właśnie dlatego wiele osób określa go jako eklektyczny.

Żyrandol w stylu rustykalnym – jaki wybrać?

Czy można zatem uznać, że pałacowe żyrandole nie sprawdzą się w rustykalnym stylu? Wszystko zależy od aranżacji. Jeśli we wnętrzu nie ma zbyt wielu, okazałych dekoracji, można zdecydować się na wybór żyrandola w stylu dworkowym. Dzięki niemu wnętrze nabierze energii i charakteru. Pałacowy żyrandol możesz wykorzystać w jadalni. Jego elegancka forma wyróżni najważniejszą część domu, gdzie przy wspólnym stole spotyka się cała rodzina, by zjeść wspólny posiłek, w iście pałacowym anturażu.

Klasyczny żyrandol w stylu rustykalnym

Jeśli nie jesteś fanem eklektyzmu, postaw na rustykalne żyrandole z łukowatymi poprzeczkami. Takie modele wyglądają jak drewniane kosze, co doskonale będzie współgrać z wiejskim charakterem wnętrza. Kolejną ciekawą propozycją jest oświetlenie rustykalne z oprawą w kształcie pnia drzewa. Taki żyrandol możesz np. powiesić w salonie, w pobliżu kominka. Drewno i ogień to połączenie, które wprowadzi do wnętrza ciepło, spokój oraz harmonię. Wypoczynek w salonie będzie wówczas wyciszeniem dla ciała i ducha.

Jak wybrać rustykalne żyrandole?

Żyrandole to oryginalne lampy wiszące i ze względu na swoją formę mogą przytłoczyć wnętrze. Kluczowe znaczenie ma zatem ich odpowiednie rozmieszczenie. Jeśli Twój salon łączy się z jadalnią, możesz wówczas powiesić dwa żyrandole, by każdy z nich wyodrębnił konkretną strefę. Nie jest to jednak dobre rozwiązanie dla małych mieszkań. Pamiętaj, by powiesić żyrandol w bliskiej odległości od sufitu. Będzie on wówczas podkreślał charakter aranżacji, a nie kompletnie nad nią dominował.

Wybór żyrandola lub lampy rustykalnej nie jest prosty, jednak kierując się kilkoma wskazówkami, z pewnością znajdziesz idealne oświetlenie do swojego wnętrza. Nie zapominaj również o własnych upodobaniach i potrzebach.