Jak podłączyć nowy żyrandol do starej instalacji?

Żyrandol kojarzony głównie z wystrojem dawnych pałaców wprowadza do wnętrza wyjątkową elegancję, zwłaszcza jeśli został wykonany ze szlachetnych materiałów, np. kryształu. Jego podłączenie do nowej instalacji nie powinno sprawić większych trudności, dlatego można to zrobić samodzielnie bez pomocy fachowców. Jak jednak poradzić sobie ze starymi przewodami?

Największe problemy ze starą instalacją

Nowe instalacje skonstruowane są w taki sposób, by określenie przeznaczenia poszczególnych przewodów nie było trudne, nawet dla kogoś, kto na co dzień nie zajmuje się elektryką, Takie rozwiązanie stosowane jest oczywiście w celu optymalizacji bezpieczeństwa użytkowania budynku. Stare instalacje nie są jednak tak czytelne. Nierzadko zdarza się, że poszczególne przewody nie mają żadnego oznakowania.

Podłączenie żyrandola może zatem stanowić niemałe wyzwanie.

Dlaczego warto użyć miernika napięcia?

W nowych instalacjach elektrycznych montuje się przewód ochronny o żółto-zielonym kolorze, niebieski przewód neutralny i czarne bądź brązowe przewody fazowe. Z łatwością można zatem ustalić docelowe miejsce kabli żyrandola. W starych instalacjach elektrycznych występuje natomiast prostsza kombinacja. Cały moduł opiera się na dwóch przewodach bez żyły ochronnej PE oraz szarym przewodzie neutralnym. Jak zatem podłączyć żyrandola do starej instalacji? Przydatnym narzędziem jest miernik napięcia. Dzięki niemu ustalisz, które spośród dostępnych przewodów są fazowe, a które neutralne. W jaki sposób? Przewody fazowe mają napięcie, a neutralny – nie.

Jak podłączyć nowy żyrandol do starej instalacji?

Podłączenie żyrandola składa się z kilku etapów. Pamiętaj, by każdy z nich wykonywać spokojnie i dokładnie, by uniknąć ryzyka porażenia prądem. Pierwszy etap to odłączenie zasilania. Następnie, zdemontuj stary żyrandol (lampę) i odkryj wszystkie kabelki. W przypadku braku oznaczenia poszczególnych kabli musisz ponownie podłączyć źródło prądu i zmierzyć miernikiem przepływ napięcia każdego przewodu. Do odseparowania przewodów fazowych możesz użyć taśmy, a kiedy to zrobisz, ponownie odetnij zasilanie. Ostatni etap to podłączenie żyrandola. W nowych lampach stosuje się kolorowe przewody, co znacząco ułatwi Ci prawidłowy montaż. Sufitowe przewody fazowe podepnij do czarnych lub brązowych kabli, a przewód neutralny – do niebieskich.

Dwa włączniki – jak zamontować żyrandol?

Zasady są bardzo podobne. Na samym początku musisz odciąć dopływ prądu i zdjąć stary żyrandol. Kiedy to zrobisz, przywróć zasilanie i sprawdź miernikiem, gdzie wykryje napięcie. Oznacz przewody fazowe taśmą i ponownie odetnij prąd. Do zawieszenia nowego żyrandola wykorzystaj kostkę instalacyjną. Fazowe przewody zamontuj w otworze L, a neutralny – N. Pamiętaj również o podłączeniu zielono-żółtego kabla w miejscu uziemienia. To wszystko!

 

Wiesz już, jak podłączyć nowy żyrandol do starej instalacji, jednak pamiętaj o zachowaniu dużej ostrożności. Jeśli masz doświadczenia i obawiasz się o swojej bezpieczeństwo, poproś o pomoc fachowca lub sąsiada, znającego się na elektryce. Powodzenia!