Gdzie zawiesić żyrandol? Czy musi być na środku?

Żyrandol jest często tym elementem aranżacji wnętrza, który już od samego wejściu przykuwa uwagę. Dotyczy to szczególnie przestrzeni, w których jest on umiejscowiony w centralnym punkcie. Jeśli chcesz wiedzieć, jak zawiesić żyrandol, aby efektowne podkreślał styl wnętrza, w poniższym artykule znajdziesz garść przydatnych wskazówek. 

Funkcjonalność jako istotne kryterium umieszczenia żyrandola

Nawet najbardziej okazały żyrandol przestanie zachwycać swoją estetyką, gdy jego umiejscowienie będzie utrudniać korzystanie z pomieszczenia.

Planowanie miejsca dla żyrandola warto zacząć już na etapie przygotowywania projektu wnętrza — w końcu konieczne jest tutaj  wykonanie określonych prac stolarskich i tych związanych z instalacją elektryczną. Zmiana umiejscowienia żyrandola może być dość problematyczna w urządzonym domu. 

Idealnie, gdy zamierzasz wieszać żyrandol w salonie o dużym metrażu i wysokich sufitach — takie warunki sprawiają, że możesz sięgnąć po najbardziej okazałe modele — takie, które wręcz zdominują wystrój wnętrza. W przypadku mniejszych pokojów warto postawić na mniej majestatyczne rozwiązania. Można nawet zrezygnować z lamp wiszących i zastąpić je płaskim żyrandolem kryształowym.

Zasady wieszania żyrandola nad stołem

Rozważając zawieszenie żyrandola nad stołem, warto pamiętać, aby była zachowana odpowiednia wysokość między blatem a żyrandolem. Sugeruje się, aby wynosiła ona ok. 80 centymetrów. Oczywiście wartość ta jest minimalną, która nie będzie utrudniać korzystania z przestrzeni wokół stołu.  

W planowaniu żyrandola nad stołem warto też uwzględnić proporcje — nie powinien on być większy od blatu stołu. Zwłaszcza Ważny jest też komfort osób zasiadających przy stole. Nikt nie lubi, gdy lampa zasłania siedzące obok osoby.  

Pozostałe źródła światła w pomieszczeniu

Wartość dekoracyjna w przypadku żyrandola jest istotna, ale należy przede wszystkim pamiętać o jego właściwej roli — odpowiednim oświetleniu przestrzeni pomieszczenia. Analizując z tej perspektywy kwestię umieszczenia żyrandola, trzeba uwzględnić pozostałe elementy znajdujące się we wnętrzu, które również zapewniają światło. 

W zależności od stylu pomieszczenia mogą w nim znajdować się dodatkowe lampy stojące i kinkiety — ich rolą będzie doświetlanie okolic znajdujących się najbliżej ścian. Świetnie sprawdzą się one w dużych salonach, a także w takich pomieszczeniach, np. w salach weselnych. 

Chcąc zawiesić żyrandol w sali o przeznaczeniu komercyjnym, należy szczególną uwagę zwrócić na równomierne doświetlenie — tak, aby uniknąć wyraźnie zaciemnionych miejsc. 

Czy żyrandol musi być na środku? 

Dla wielu osób umiejscowienie żyrandola jest kwestią bezdyskusyjną. Są święcie przekonane, że jedynym słusznym miejscem jest centralny punkt pomieszczenia. Takie podejście oczywiście, biorąc pod uwagę wyżej przedstawione argumenty, nie jest w pełni uzasadnione.

Zgodnie z dobrymi praktykami projektowania wnętrz zakłada się, że centralnie położenie żyrandola jest słusznym wyborem w przypadku dużych pomieszczeń. W mniejszych pokojach centralnie usytuowany żyrandol może zaprowadzać przytłaczającą atmosferę. 

Gdzie zawiesić żyrandol i czy musi on być na środku? (finalne wnioski)

Mamy nadzieję, że powyższe wskazówki okażą się przydatne, gdy zechcesz zawiesić żyrandol w Twoim pomieszczeniu. Jeśli wciąż masz poczucie, że kwestia umieszczenia żyrandolu w salonie lub sali jest dla Ciebie problematyczna, zachęcamy Cię do lektury pozostałych tekstów z naszego poradnika — znajdziesz tam wiele praktycznych wskazówek dotyczących wyboru oraz konserwacji żyrandoli i lamp.