Żyrandole kryształowe – jakie trendy w 2024 roku?

Żyrandole są chętnie wybieranym elementem aranżacyjnym przez osoby, które stawiają na oryginalność i luksusowy charakter wnętrza. Kojarzone zazwyczaj z pałacowym lub dworkowym wystrojem, wprowadzają do pomieszczenia nostalgię, sprawiając, że staje się ono ciepłe i przytulne. Czy żyrandole kryształowe są modne w tym roku?

Jakie zalety ma kryształowy żyrandol?

Choć kryształ kojarzony jest głównie z klasycznym wystrojem, wykorzystuje się go również w surowych aranżacjach. Jest on mniej wyeksponowany niż w stylu dworkowym, jednak elegancki minimalizm znacząco ożywia chłodne i stonowane wnętrze. Kryształowe żyrandole można dopasować do każdego pomieszczenia, pamiętając jednak o zachowaniu harmonii. Jeśli decydujemy się na efektowną lampę wiszącą, nie może być ona dodatkiem do innych, okazałych dekoracji. To żyrandol kryształowy ma w dużej mierze definiować charakter wnętrza.

Kryształowy żyrandol w aranżacji wnętrza

Żyrandol kryształowy możesz zawiesić w salonie lub jadalni. Doskonale prezentuje się on w wysokich domach, gdyż nie zaburza on proporcji aranżacji. Warto pamiętać, że żyrandol powinien być dostosowany do wielkości pomieszczenia. Jeśli Twój salon nie ma zbyt dużej powierzchni, wybierz model pozbawiony długich, zwisających dodatków. Unikaj również stożkowych, spiralnych żyrandoli. Są one przeznaczone głównie do wysokich, przestronnych pomieszczeń.

Żyrandole kryształowe – trendy 2024

Żyrandole kryształowe oferują bogactwo formy. Wszystko zależy zatem od Twoich potrzeb i preferencji. W 2024 roku designerzy ponownie zwrócili się ku sztuce, dlatego nie bój się efektownych, oryginalnych lamp. Ich kształt nie musi być jednolity. Świetnym rozwiązaniem jest wykorzystanie okrągłego żyrandola z chromowanymi, prostokątnymi wstawkami. Możesz również postawić na model z kilkoma, oddzielnymi ramionami, zawieszany na łańcuchu.

Nowoczesne żyrandole kryształowe

Nowoczesne żyrandole kryształowe wciąż czerpią inspiracje z pałacowych, wytwornych lamp. Dużym zainteresowaniem cieszą się tzw. spirale, mające kilkadziesiąt punktów świetlnych. Nowoczesne, złote żyrandole kryształowe nadają wnętrzu wyjątkowej elegancji, przełamując minimalizm i oszczędność form dekoracji. Długi żyrandol kryształowy o kształcie spirali świetnie prezentuje się w jadalni, zawieszony bezpośrednio nad stołem. Możesz go również wykorzystać w dużym, przestronnym przedpokoju.

Efektowne żyrandole czy lampy wiszące?

Wszystko zależy od indywidualnych preferencji. Nie kieruj się schematami. Choć wiele osób przypisuje żyrandol klasycznym aranżacjom, nowoczesne wnętrza również kochają efektowne oświetlenie. Najważniejsze jest zachowanie harmonii. Jeśli Twoje wnętrze wypełnione jest wieloma dekoracjami, postaw na minimalistyczne lampy wiszące. Jeśli w Twoim domu panuje natomiast prostota i minimalizm dodatków, wówczas kryształowy żyrandol może uatrakcyjnić wystrój pomieszczenia. Stanie się ono eleganckie, oryginalne i przytulne zarazem. 

Żyrandol kryształowy to świetna alternatywa dla klasycznych, wiszących lamp. Warto jednak pamiętać, by przy wyborze odpowiedniego modelu wziąć pod uwagę: wystrój, wielkość oraz wysokość pomieszczenia. W przeciwnym razie żyrandol kryształowy nie spełni swojego zadania.